fit dog
zerodc
Non-stop
man mat
Flying Dog
tlapky

ŽIVOT SE PSEM - PES ANO/NE?

 

Pokládáte si otázku - CHCI PSA?


Možná ho chci já, moje děti, rodiče. Život se psem je skvělý - všude plno chlupů, slin, musíte chodit venčit i když se vám nechce. Co víc si přát?

 

Teď vážně. ANO - život se psem je skvělý. Podle plemene a možností si můžete užít mnoho zábavy a aktivit.

 

Položíme si zásadní otázku - CHCI PSA?

Pokud si na níže body odpovíte ANO, tak jste skvělé cestě mít nového člena domácnosti

  • pes potřebuje lásku a náklonnost, dáte mu to?

  • pes potřebuje čas, jste ochotni mu ho dát?

  • pes potřebuje vyvenčit, vstanete z teplé postele a půjdete s ním ven?

  • pes potřebuje kvalitní stravu, jste ochotni mu ji dopřát?

  • pes potřebuje veterinární péči, utáhne to váš rozpočet?

  • pes potřebuje vychovat, budete ho cvičit?

  • a mnoho dalšího.

Pes má mnoho potřeb - od venčení, přes jídlo, péči, spánek po hraní a psí kamarádství. Takto můžu vypisovat spoustu potřeb. Tak jako my lidé máme potřeby, tak i psi mají své potřeby, které je třeba respektovat a uvědomovat si.

 

Jestli Vám vadí chlupy, občas něco rozkousaného, pokud nemáte čas, který pes potřebuje, tak si prosím raději kupte plyšového pejska. Pes není věc, nemůžete ho dát do skříně a říct si, že příští sezónu se třeba ještě bude hodit. Hlavně pes žije běžně 10 - 15 let. Máte vůči němu určitý závazek, který vám bude splácet tím nejlepším co může nabídnout - bude se na vás těšit, kdykoliv přijdete domů, bude mít radost, když vás uvidí se smát, když budete smutní, pes se přitulí, funguje jako emociální hromosvod a společně zažijete spoustu zábavy a dobrodružství. Díky psům poznáte nové možnosti života a získáte mnoho kvalitních přátel.

 

Výše jsem psal o psích potřebách. Psi potřebují práci a zaměstnat hlavu. Lidé si stěžují, že ten pes to či ono, ale mnohdy mu nevěnují ten správný stimul (práci), který on potřebuje. Ve psím světě je třeba, aby stimul byl hlavně zábavný a posouval pejska a vás dál (různé druhy služební a sportovní kynologie, agility, coursing, canicross, záchranařina atd.) V dnešní době jsou možnosti obrovské a každého pejska a jeho pána baví něco jiného. osobně baví mushing - aktivně sportuji se psem v přírodě a vzájemně se podporujeme. Já úspokojím jeho potřebu běhat a on uspokojí mou potřebu chutí pracovat a neustále posouvat své hranice. Jak jsem psal výše - každého baví něco jiného a co naše osobnosti? Alenu baví agility a flyball, Báru S baví canicross a coursing, Báru G. baví výstavy a Veroniku baví procházky.

 


Vše jsou jen slova a až samotná zkušenost ukáže jaké to je mít doma psa, ale než si pejska pořídíte, zamyslete se nad tím vším a nad tím co jste ochotni ze sebe dát tomu pejskovi a to po mnoho let.

 

PROSÍM PŘEMÝŠLEJTE PÁR MINUT JESTLI CHCETE PŘIZPŮSOBIT ŽIVOT PSOVI. Pes se do určité míry umí člověku přizpůsobit a naučit se jeho režim, ale na oplátku je třeba se přizpůsobit jeho potřebám.

 

 

Zeptal jsem se sebe a osobností “PROČ MÁTE PSA?”

 

Radek Složil: “Se psem žiji mnoho let, ale svého prvního psa jsem si vybral před 5 lety. Proč mám psa? Je to jednoduché - život s ním je boží! Není den, kdy by mi neudělali radost. Umí zlobit, vymýšlet lumpárny a občas lézt i na nervy, ale pozitvní zážitky výrazně převyšují”

 

Alena Jančálková:  “Odjakživa jsem měla ráda přírodu a zvířata. Vždy jsem nějaké měla. Chodila jsem léta na koně a když mi prodali mou oblíbenkyni, skončila jsem s tím a pořídila si první fenku.”

 

MVDr. Veronika Podracká: “Nejspíše proto, že život bez psa by byl jednoduše pod psa :) Ale vážně Proč? Na to asi neexistuje jednoduchá odpověď. Asi pro těch 100+1 drobných radostí, šílených zážitků, rozesmátých psích pohledů, které člověku život se psem denně nabízí. Nekynolog asi nikdy nepochopí, je třeba to zažít na vlastní kůži a pak už nikdy nemůžete jinak. Když vám ve čtyři ráno zazvoní budík, neexistuje jiný tvor, který vyskočí metr dvacet nadšením, že už je tady další super den a bude se VSTÁVAT! Nikdo jiný s vámi nebude v jakoukoliv hodinu či roční období podnikat každou šílenost, kterou si vymyslíte a to s pocitem, že je to bezva nápad a vy jste prostě nejlepší. Nikdo jiný s vámi neproleží týden v posteli, když máte chřipku a je vám mizerně. Nikdo jiný vás nebude vítat s takovým nadšením jako váš pes (když se mu vrátíte z práce nebo třeba jen od popelnic, kde jste byli vyhodit smetí). Pes je tvor zcela jedinečný a pokud jste schopní to jako jeho parťák pochopit a ocenit, máte vy i váš pes vážně štěstí (a to cca 12 - 15 let prakticky nepřetržitě).”

 

...na další článek už nebude! Na internetu jich je více než dost a kdo si chce o psech popovídat, tak ať se zastaví u mě na prodejně!

 

Autor: Radek Složil
Vše co zde píši jsou mé postřehy a zkušenosti. Určitě byste doplnili nebo upravili článek, ale autorem jsem já, a tak ho i prezentuji! Děkuji, že jste dočetli až tady a přeji hezký den!